Austin Spring Sectional
May 12-15, 2011




-Thursday KO Teams
-Thursday Morning Stratified Open Pairs
-Thursday Morning 199er Pairs
-Thursday Afternoon Stratified Open Pairs
-Thursday Afternoon 199er Pairs
-Thursday Evening Stratified Open Pairs
-Thursday Evening 199er Pairs
-Saturday KO Teams
-Saturday Morning Stratified Open Pairs
-Saturday Morning 199er Pairs
-Saturday Afternoon Stratified Open Pairs
-Saturday Afternoon 199er Pairs
-Saturday Evening Stratified Open Pairs
-Friday KO Teams
-Friday Morning Stratified Open Pairs
-Friday Morning 199er Pairs
-Friday Afternoon Stratified Open Pairs
-Friday Afternoon 199er Pairs
-Friday Evening Stratified Open Pairs
-Friday Evening 199er Pairs

SpadesSunday Stratified Swiss Teams

SpadesMasterpoint List - Numeric

Photos of Winners


Thursday May 12, 2011

Thursday KO Bracket 1

  4 Tables
  6.29     1   Joe Black - Laura Delfeld - Hal DeShong, Austin
               TX; Clint Schuhmacher, Dallas TX
  3.33     2   Larry Davis - Robert Donathan, Austin TX; Virgil
               Massey, Driftwood TX; Charlene Sands,
               Pflugerville TX
Go to Recap

Thursday KO Bracket 2

  6 Tables
  4.31     1   Harry Ingham, San Marcos TX; C Fred Moore - Clara
               Wood - Terry Richardson - Greg Schepens, Austin TX
  2.28     2   Martha Norman - Sandy Potts - Kathleen Adams,
               Austin TX; James Brown, Georgetown TX
Go to Recap

Thursday KO Bracket 3

  5 Tables
  2.43     1   David Ticen - Robert Coffey, Victoria TX; Paul
               Johnston - Keith Boden, Austin TX
  1.29     2   Julie Valentine - Steven Hollahan - Sharon
               MacMorran - Kenneth MacMorran, Austin TX
Go to Recap

Thursday Morning Stratified Open Pairs

16.5 Tables / Based on 21 Tables
          A     B     C   
  5.17    1               Rosemary Kelley - Claudette
                          Hartman, Austin TX                       63.91%
  3.88    2     1         Jim Hilton - Lee Stokes Hilton,
                          Austin TX                                63.39%
  2.91    3               James La Fountain, Temple TX; Genie
                          Kaplan, Georgetown TX                    63.24%
  2.21    4     2         G Kania - Dean Truair, Austin TX         59.52%
  1.64    5               Karen McCallum, Exeter NH; Lynn
                          Baker, Austin TX                         59.18%
  1.23    6               Leonard McCormick, Lago Vista TX;
                          Lois Goodman, Austin TX                  59.15%
  1.66          3         Glorianne Perrizo - Edna Whitworth,
                          Austin TX                                54.76%
  1.24          4         Nancy Pinkerton - Barbara Worley,
                          Georgetown TX                            53.48%
  1.52          5     1   Bill Kalmbach - Robert Caldwell
                          III, Austin TX                           53.26%
  0.70          6         Osman Ahmed - Harriette Bowles,
                          Austin TX                                52.68%
  1.14                2   Janet Revennaugh, Marble Falls TX;
                          Jo Dee Bowen, Jonestown TX               51.39%
  0.86                3   Stephen Daigle - Arlene Daigle,
                          Georgetown TX                            49.50%

Go to Recap
Go to Hand Records


Thursday Morning 199er Pairs

Scores after  6 rounds  Average:   24.0      Section  C
Pair    Pct   Score      Section Rank      Overall Rank      MPs     
                         D     E     F     D     E     F  
  1   75.00   36.00  F   1     1     1     1     1          1.33(OD) Joseph Bindo - Elaine Bindo
  2   63.75   30.60  F   2     2     2     2     2          1.00(OD) Walter Groman - Denise Groman
  8   52.08   25.00  E   3                 3                0.75(OD) Arthur Roberts - Charles Eanes
  5   43.75   21.00  F                                               Sanae Zaveloff - Emily Bieber
  3   40.00   19.20  E                                               Patricia Rutledge - Diane McFadyen
  4   38.75   18.60  D                                               Linda Banks - Anita Albert
  6   36.25   17.40  F                                               Fiona Schuurman - Barbara Werth
Go to Recap
Go to Hand Records

Thursday Afternoon Stratified Open Pairs

21.0 Tables / Based on 24 Tables
          A     B     C   
  5.67    1               Rosemary Kelley - Claudette
                          Hartman, Austin TX                       67.13%
  4.25    2               James La Fountain, Temple TX; Genie
                          Kaplan, Georgetown TX                    63.89%
  3.19    3               Paul Tobias - Elizabeth Tobias,
                          Austin TX                                61.81%
  3.37    4     1     1   Anant Rathi, Austin TX; Glen Perry,
                          Voorheesville NY                         59.95%
  2.53    5     2     2   Paul Olstad - Sue Olstad, Frisco CO      59.49%
  1.23   6/7              Ellen Hessel - Ira Hessel, San
                          Antonio TX                               59.26%
  1.18   6/7              Paul Kelley Jr - Thomas Clark,
                          Austin TX                                59.26%
  1.90          3     3   Margaret Haynie - Durward Mahon,
                          Austin TX                                56.48%
  1.25         4/5        Linda Anthony - Lydia Bearden,
                          Austin TX                                53.70%
  1.25         4/5        Barbara Hollahan, Austin TX; Ronald
                          Francey, Corpus Christi TX               53.70%
  0.80          6         Lucerne Bunch - Terri O'Brien,
                          Austin TX                                53.24%
  0.78                4   Stephen Daigle - Arlene Daigle,
                          Georgetown TX                            52.78%
  0.60                5   Janet Revennaugh, Marble Falls TX;
                          Jo Dee Bowen, Jonestown TX               47.92%


Go to Section A Recap
Go to Section B Recap
Go to Hand Records


Thursday Afternoon 199er Pairs

 3.0 Tables
          D     E   
  1.24    1         Rachell Jackson - Ann Bower, Austin TX         57.00%
  0.93    2         Paul Tallent, Kyle TX; Mary Rogerson,
                    Austin TX                                      54.00%
Go to Recap
Go to Hand Records

Thursday Evening Stratified Open Pairs

8.0 Tables
          A     B     C   
  3.00    1               Pam LaShelle, Round Rock TX; Jeff
                          McKee, Dale TX                           64.88%
  2.25    2               Ronald Francey, Corpus Christi TX;
                          Durward Mahon, Austin TX                 63.39%
  1.69    3               Dave Swarthout - Donna Swarthout,
                          San Antonio TX                           62.80%
  1.27    4               Stephen Bruce, Austin TX; George
                          Pisk, Manchaca TX                        60.12%
  1.05    5               Louis Sachar - Jerry Bigler, Austin TX   57.14%
  1.62          1         Bobbie Gruhlkey - Patsy Martin,
                          Austin TX                                54.46%
  1.22          2         Clara Wood - Esther Ellis, Austin TX     50.00%
  0.91          3         Mark Sanders - B J Sanders, Austin TX    48.81%
  1.24          4     1   Kar-Yee Nelson, Newport Beach CA;
                          Karen Logan, Georgetown TX               47.62%
  0.93                2   Shailesh Gupta, Alison Viejo CA;
                          Glen Perry, Voorheesville NY             44.94%

Go to Recap
Go to Hand Records

Friday May 13, 2011

Friday KO Bracket 1

  7 Tables
 14.00     1   William Charowhas, Marble Falls TX; Helene
               Hennelly, Austin TX; Sue Gerard, Mexico Mexico;
               John Taylor, Lago Vista TX
  7.42     2   Donald Varvel - Ronald Francey - Eleanor Sherwyn,
               Corpus Christi TX; Barbara Hollahan, Austin TX  
Go to Recap

Friday KO Bracket 2

 6.44     1   Laura Delfeld - Joe Black - Hal DeShong, Austin
               TX; Clint Schuhmacher, Dallas TX
  3.41     2   James Glathar - Joseph Bindo - Elaine Bindo -
               Susan Mathews, Austin TX
  1.45     3   Tom Banet - Gail Banet, Georgetown TX; Peggi
               Kenny - Harry Kenny, Marlin TX 
 
Go to Recap

Friday Morning Stratified Open Pairs

18.0 Tables / Based on 22 Tables
          A     B     C   
  5.33    1               Geoff Blandy - Elizabeth Tobias,
                          Austin TX                                62.02%
  4.00    2     1         R Harry Akin, Paige TX; George
                          Watkins, Austin TX                       59.29%
  3.00    3               Claudette Hartman, Austin TX;
                          Kristina Oliver, Birmingham AL           58.97%
  2.53    4     2     1   Brockett Hudson - Charles Tillery,
                          Austin TX                                58.01%
  1.69    5               Paul Tobias - Louis Sachar, Austin TX    57.69%
  1.63    6               Janis Rush, Austin TX; Marilou
                          Powell, Round Rock TX                    54.97%
  1.90          3         David Beam, Cedar Park TX; Alice
                          White, Austin TX                         54.49%
  1.42          4         Kimi Lambert - Flora Pettit, Austin TX   54.17%
  1.07          5         Wiley McMinn III, Cedar Park TX;
                          Dean Truair, Austin TX                   53.53%
  0.85          6         Kathy McCabe - Mark Craig, Austin TX     52.08%
  1.30                2   Shailesh Gupta, Alison Viejo CA;
                          Glen Perry, Voorheesville NY             51.76%
  0.97                3   William Davis, San Marcos TX; Diana
                          Whitfield, Austin TX                     51.12%
  0.73                4   Margaret Haynie - Durward Mahon,
                          Austin TX                                50.96%
Go to A Recap
Go to Friday Morning Hand Records - Heading that says Friday Afternoon is in error

Friday Morning 199er Pairs

  4.0 Tables
          D     E     F   
  1.33    1               Margaret Bennett - Anita Albert,
                          Austin TX                                56.94%
  1.11    2     1     1   Fiona Schuurman - Barbara Werth,
                          Austin TX                                56.25%
  0.83    3     2     2   Catherine Supple, Seguin TX; Linda
                          Banks, San Marcos TX                     52.78%

Go to Recap
Go to Friday Morning Hand Records - Heading that says Friday Afternoon is in error

Friday Afternoon Stratified Open Pairs

 21.5 Tables / Based on 26 Tables
          A     B     C   
  6.00    1               George Pisk, Manchaca TX; Jim
                          Hilton, Austin TX                        65.05%
  4.50    2     1         Stan Kurtzer - Terry Richardson,
                          Austin TX                                63.62%
  3.38    3     2         Paula Justice - Jimmy Justice,
                          Waxahachie TX                            61.11%
  2.53    4               Bill Riley - Nancy Riley, Kingwood TX    59.75%
  1.90    5               Ira Hessel - Ellen Hessel, San
                          Antonio TX                               59.47%
  1.42    6               John Zilic, Houston TX; Pam
                          LaShelle, Round Rock TX                  59.45%
  1.90          3         Billie Banks Valentine - Wynnell
                          Noelke, Austin TX                        57.87%
  1.84          4     1   Anant Rathi, Austin TX; Glen Perry,
                          Voorheesville NY                         53.47%
  0.94         5/6        Mark Miller - Robert Pflugbeil,
                          Austin TX                                53.24%
  1.38         5/6    2   Gary Pamplin - Immie Pamplin,
                          Austin TX                                53.24%
  1.04                3   Doris Warlick - Mary McCarron,
                          Austin TX                                50.85%
  0.78                4   Kenneth MacMorran - Sharon
                          MacMorran, Austin TX                     48.94%
  0.76                5   Vivian Collins, Austin TX; De Ann
                          Strawn, Round Rock TX                    48.72% 
Go to Section A Recap
Go to Section B Recap
Go to Friday Afternoon Hand Records- Heading that says Friday Morning is in error

Friday Afternoon 199er Pairs

 4.5 Tables
          D     E     F   
  1.43    1     1         Tod Pontius - Nell Dale, Austin TX       69.85%
  1.07    2               Elizabeth Ling, Austin TX; Earl
                          Johnson, Beaumont TX                     62.69%
  0.80    3               Paul Tallent - Donna Williams, Kyle TX   53.97%
  0.83    4     2         Catherine Supple, Seguin TX; Linda
                          Banks, San Marcos TX                     53.18%
Go to Recap
Go to Friday Morning Hand Records- Heading that says Friday Morning is in error

Friday Evening Stratified Open Pairs

  9.5 Tables
          A     B     C   
  3.33    1     1         Paula Justice - Jimmy Justice,
                          Waxahachie TX                            61.16%
  2.50    2     2         Theda Cook - Terri O'Brien, Austin TX    58.25%
  1.87    3               George Pisk, Manchaca TX; Jim
                          Hilton, Austin TX                        58.22%
  1.67    4               Bill Riley - Nancy Riley, Kingwood TX    57.80%
  1.52    5     3     1   Mark Sanders - B J Sanders, Austin TX    57.75%
  0.84    6               Pam LaShelle, Round Rock TX; John
                          Zilic, Houston TX                        56.01%
  1.14          4     2   Linda Griffith - Mark Weimer,
                          Austin TX                                51.22%
  0.86                3   Sandra Reynolds, Austin TX; Jeff
                          Skillin, Round Rock TX                   50.28%

Go to Recap
Go to Hand Record


Saturday May 14, 2011

Saturday KO Bracket 1

   6 Tables
 13.79     1   Ira Hessel - Ellen Hessel, San Antonio TX; Beth
               Bromberg - John Bromberg, Dallas TX
  7.31     2   Gary King, Houston TX; Carolyne Fox, Manvel TX;
               Mitch Towner - Robert Whitcher, Austin TX 

Go to Recap

Saturday KO Bracket 2

    5 Tables
  5.64     1   Edwin Zwald, Houston TX; S Van Blarcom, Austin
               TX; Lily Andre - James Andre, Sugar Land TX
  2.99     2   Eleanor Sherwyn - Donald Varvel, Corpus Christi
               TX; Eric Goff - Brett Wunderlich, Austin TX
Go to Recap

Saturday KO Bracket 3

    5 Tables
  3.27     1   Harry Ingham, San Marcos TX; C Fred Moore -
               Lucerne Bunch - Terri O'Brien, Austin TX
  1.73     2   Sandy Potts - Linda Griffith - Barbara Vervenne -
               Liz Cooper, Austin TX 
Go to Recap

Saturday Morning Stratified Open Pairs

  15.5 Tables / Based on 21 Tables
          A     B     C   
  5.17    1               Kenneth Schutze - Jim Hilton,
                          Austin TX                                65.08%
  3.88    2               Pam LaShelle, Round Rock TX; John
                          Zilic, Houston TX                        63.21%
  2.91    3               Larry Davis, Austin TX; William
                          Charowhas, Marble Falls TX               63.15%
  2.95    4     1     1   Harry Kenny - Peggi Kenny, Marlin TX     61.81%
  2.21    5     2         Kimi Lambert - Flora Pettit, Austin TX   55.40%
  1.23    6               Jon Richard Ware - Robbie Borchers,
                          New Braunfels TX                         55.37%
  1.66          3     2   Wanda Kuehler - Mary Kurio, Austin TX    54.93%
  1.41          4         Pam Phillips - Kathy McCabe, Austin TX   54.00%
  0.97          5     3   Susan Emerson - Jeffrey Emmert,
                          Austin TX                                50.97%
  0.70          6         Joanna Cadden - Barbara Hutchison,
                          Austin TX                                50.25%
  0.99                4   James Glathar - Robert Foster,
                          Austin TX                                49.69%

Go to Section A Recap
Go to Hand Record


Saturday Morning 199er Pairs

 5.0 Tables
          D     E     F   
  1.43    1     1         David Garman - Marlene Golden,
                          Austin TX                                65.50%
  1.07    2     2         Nell Dale - Tod Pontius, Austin TX       64.00%
  0.80    3     3         Sanae Zaveloff - Margaret Bennett,
                          Austin TX                                59.00%
  0.60    4               Marjorie Webb, Austin TX; Arthur
                          Widen, Round Rock TX                     55.00% 
 

Go to Recap Go to Hand Record


Saturday Afternoon Stratified Open Pairs

22.0 Tables / Based on 28 Tables
          A     B     C   
  6.33    1               Paul Tobias - Louis Sachar, Austin TX    66.20%
  4.75    2               Jon Richard Ware - Robbie Borchers,
                          New Braunfels TX                         62.96%
  3.56    3               Rosemary Kelley - Paul Kelley Jr,
                          Austin TX                                61.34%
  2.67    4               George Pisk, Manchaca TX; Mike
                          Bukala, Waco TX                          59.95%
  2.00    5               Lois Goodman - Elizabeth Tobias,
                          Austin TX                                59.49%
  1.50    6               Melody Euler, Temple TX; James
                          Thurtell, Dallas TX                      58.56%
  3.65          1         Sue Olstad, Frisco CO; Raymond
                          Borrego, Austin TX                       56.25%
  2.74          2         Cynthia Strahm - Caroline Baumann,
                          Georgetown TX                            55.32%
  2.05          3         John Taylor, Lago Vista TX; Sue
                          Gerard, Mexico Mexico                    55.09%
  1.35         4/5        Richard Frankeny - Diana Frankeny,
                          Cedar Park TX                            53.01%
  1.35         4/5        Kalpana Sutaria - Swadesh Mahajan,
                          Austin TX                                53.01%
  1.84          6     1   Patricia Rutledge, Round Rock TX;
                          Diane McFadyen, Austin TX                52.55%
  1.38                2   Suzann Patterson - Annette Ruth,
                          Georgetown TX                            50.23%
  1.04                3   James Brown, Georgetown TX;
                          Kathleen Adams, Austin TX                49.54%
  0.78                4   Wanda Kuehler - Mary Kurio, Austin TX    49.07%
  0.70               5/6  Glen Perry, Voorheesville NY;
                          Shailesh Gupta, Alison Viejo CA          47.22%
  0.54               5/6  Marilyn Holmes, Georgetown TX;
                          Keith Boden, Austin TX                   47.22%

Go to Section A Recap
Go to Section B Recap
Go to Hand Record


Saturday Afternoon 199er Pairs

  6.0 Tables
          D     E     F   
  1.61    1               Julie Valentine - Steven Hollahan,
                          Austin TX                                60.00%
  1.21    2     1     1   Margaret Bennett - Sanae Zaveloff,
                          Austin TX                                56.67%
  0.91    3     2     2   Bruce Mansbridge - Gary Marquart,
                          Austin TX                                55.42%
  0.68    4               Jurgen Stielow - Rosemary Stielow,
                          Austin TX                                54.17%
  0.67          3         Meme McIntyre - Jan Ills, Austin TX      50.42% 

Go to Recap
Go to Hand Record


Saturday Evening Stratified Open Pairs

   8.0 Tables
          A     B     C   
  3.00    1               Rosemary Kelley - Donna Livingston,
                          Austin TX                                64.88%
  2.25    2               Jeff McKee, Dale TX; Jack Lacy,
                          Lago Vista TX                            62.20%
  1.69    3               Stephen Bruce, Austin TX; C Bell,
                          Dallas TX                                59.52%
  1.27    4               George Pisk, Manchaca TX; Mike
                          Bukala, Waco TX                          56.25%
  0.95    5               Thomas Corlett - Ethel Corlett,
                          Waco TX                                  54.76%
  1.97          1     1   Shailesh Gupta, Alison Viejo CA;
                          Glen Perry, Voorheesville NY             51.79%
  1.48          2         George Shelley - Raymond Borrego,
                          Austin TX                                51.19%
  1.12          3     2   B J Sanders - Mark Sanders, Austin TX    50.30%

Go to Recap
Go to Hand Record


Sunday May 15, 2011

Sunday Stratified Swiss Teams A/X

  
  20 Tables / Based on 46 Tables
          A     X   
 14.00    1         Gary Powell - Marcia Powell - Stephen
                    Bruce, Austin TX; C Bell, Dallas TX           145.00
 10.50    2     1   Gary King, Houston TX; Carolyne Fox,
                    Manvel TX; Robert Whitcher - Mitch
                    Towner, Austin TX                             132.00
  7.88    3         Shawn Quinn, Sugar Land TX; Mildred
                    Breed - Lynn Baker, Austin TX; Karen
                    McCallum, Exeter NH                           120.00
  5.91    4         Kenneth Schutze - Jim Hilton, Austin TX;
                    Mike Bukala, Waco TX; George Pisk,
                    Manchaca TX                                   114.00
  4.67    5         James La Fountain, Temple TX; Jon
                    Richard Ware, New Braunfels TX; Terry
                    Riely - Carolyn Riely, San Antonio TX         112.00
  4.00    6         Janet Clark - Thomas Clark, Austin TX;
                    Jack Lacy, Lago Vista TX; James
                    Thurtell, Dallas TX                           109.00
  3.50    7         Ira Hessel - Ellen Hessel, San Antonio
                    TX; Beth Bromberg - John Bromberg,
                    Dallas TX; Joe Quinn, Sugar Land TX           102.00
  5.69          2   Jeff McKee, Dale TX; Pam LaShelle, Round
                    Rock TX; Swadesh Mahajan - Kalpana
                    Sutaria, Austin TX                             99.00
  4.27          3   Thomas Trudeau - Hank Eng - Dee Baker -
                    Anyemarie Weaver, San Antonio TX               97.00
  3.20          4   Genie Kaplan, Georgetown TX; Liga Byrne
                    - Lois Goodman, Austin TX; Richard Wall,
                    Harker Heights TX                              93.00
  2.53          5   Bill Riley - Nancy Riley, Kingwood TX;
                    June Mengden, Lakeway TX; Anne Cullen,
                    Austin TX                                      88.00

Go to Recap

Sunday Stratified Swiss Teams BCD


  26 Tables
          B     C     D   
  7.23    1               Glenda Marshall - Caroline Baumann
                          - Jean Townsend - Dale Irish,
                          Georgetown TX                           142.00
  5.83    2     1         Harry Ingham, San Marcos TX; Stan
                          Kurtzer - Terry Richardson - Greg
                          Schepens, Austin TX                     135.00
  4.37    3     2         Mark Heep, Round Rock TX; Liz
                          Cooper - Sandy Potts, Austin TX;
                          Trudi Lamendola, Waco TX                130.00
  3.05    4               Joe Black - Linda Anthony -
                          Jeffrey Haines, Austin TX; Danny
                          Feng, Cedar Park TX                     129.00
  2.41    5               Mark Craig - Sharon Hoger -
                          Phillip Jaeger, Austin TX; Thomas
                          Hackenberg, Round Rock TX               125.00
  3.28    6     3         James Brown, Georgetown TX;
                          Kathleen Adams - Clara Wood -
                          Andrew Small, Austin TX                 118.00
  3.33    7     4     1   Anita Albert - Gayle Moyers,
                          Austin TX; Linda Banks, San Marcos
                          TX; Ronald Mason, Elgin TX              107.00
  2.50    8     5     2   Patricia Rutledge - Jimmy
                          Rutledge, Round Rock TX; Dennie
                          Saul, Manor TX; Frank Anderson,
                          Austin TX                               104.00
  1.87          6     3   Dolline Burton - Robert Burton -
                          Gail Banet - Tom Banet, Georgetown TX   101.00
  1.46          7         Michael Nairn, Cedar Creek TX;
                          Bobbie Gruhlkey - Patricia White,
                          Austin TX; James Randall,
                          Steamboat Sprig CO                      100.00
  1.40                4   R Patton Jr - Cam Patton - Dell
                          Clark - Audrey Wilson, Lockhart TX       85.00


Go to Recap

Masterpoint List

Check ACBL "Tournament" Site...Masterpoint list will be there when the results are there.