Bridge Center of Austin Sectional
March 24 - 27, 2011




-Thursday KO Teams
-Thursday Morning Stratified Open Pairs
-Thursday Morning 199er Pairs
-Thursday Afternoon Stratified Open Pairs
-Thursday Afternoon 199er Pairs
-Thursday Evening Stratified Open Pairs
-Thursday Evening 199er Pairs
-Saturday KO Teams
-Saturday Morning Stratified Open Pairs
-Saturday Morning 199er Pairs
-Saturday Afternoon Stratified Open Pairs
-Saturday Afternoon 199er Pairs
-Saturday Evening Stratified Open Pairs
-Friday KO Teams
-Friday Morning Stratified Open Pairs
-Friday Morning 199er Pairs
-Friday Afternoon Stratified Open Pairs
-Friday Afternoon 199er Pairs
-Friday Evening Stratified Open Pairs
-Friday Evening 199er Pairs

SpadesSunday Stratified Swiss Teams

SpadesMasterpoint List - Numeric

Photos of Winners


Thursday March 24, 2011

Thursday KO Bracket 1


   4 Tables
  7.88     1   Thomas Clark, Austin TX; Ed Rawlinson, Helotes
               TX; Donna Swarthout - Dave Swarthout, San Antonio TX
  4.18     2   Jack Lacy, Lago Vista TX; Tom Breed, Kingwood TX;
               James Thurtell, Dallas TX; Paul Kelley Jr, Austin TX

Go to Recap

Thursday KO Bracket 2


   6 Tables
  4.98     1   Joyce Cooper - Jennifer Stocker - Terry
               Richardson - Stan Kurtzer, Austin TX
  2.64     2   Kathy Hughes - Judy Carter, Missouri City TX;
               Karen Tabak, Houston TX; Glenda Faragher, Sugar
               Land TX
Go to Recap

Thursday KO Bracket 3


   5 Tables
  3.32     1   Laura Delfeld - Tod Pontius - David Warner - Bill
               Kalmbach, Austin TX
  1.76     2   Patricia Bell, Silsbee TX; Martha Bookman -
               Janice Niederstadt, Beaumont TX; Robert Mainord,
               Nederland TX
Go to Recap

Thursday KO Bracket 4


   6 Tables
  2.78     1   Robert Caldwell III - Anita Albert - Mary Kurio -
               Juanita Painter, Austin TX
  1.47     2   Marilyn Hughes, La Porte TX; Johnell McKee,
               Friendswood TX; Mary Bracken, Canyon Lake TX;
               Evvie Gilbert, Seabrook TX

Go to Recap

Thursday Morning Stratified Open Pairs


 18.5 Tables / Based on 28 Tables
          A     B     C   
  6.33    1               Mildred Breed - Alexander Labry,
                          Austin TX                                61.59%
  4.75    2               Mary Anne Laier, Round Rock TX;
                          Karen Snyder, Spicewood TX               61.43%
  3.56    3               Louis Sachar - Jerry Bigler, Austin TX   59.77%
  3.23    4     1     1   Eugene Jackson III - Matthew
                          Marino, Austin TX                        59.38%
  2.42    5     2         Linda Anthony - Lydia Bearden,
                          Austin TX                                56.84%
  1.50    6               Genie Kaplan, Georgetown TX; James
                          La Fountain, Temple TX                   56.83%
  1.82          3     2   Dolline Burton - Robert Burton,
                          Georgetown TX                            54.05%
  1.36          4         Dick Jones - Sandy Potts, Austin TX      53.78%
  1.17          5         William Charowhas, Marble Falls TX;
                          Theda Cook, Austin TX                    53.47%
  0.83          6         Joanna Cadden - Marge Bartel,
                          Austin TX                                52.78%
  1.10                3   Eli Margolin - Robert Foster,
                          Austin TX                                50.93%
  0.82                4   James Glathar - James Hurst, Austin TX   48.87%
  0.62                5   Gloria Wilson - Mark Miller, Austin TX   48.43%
         

Go to Recap
Go to Hand Records


Thursday Morning 199er Pairs


  8.5 Tables
          A     B     C   
  1.81    1     1     1   Patsy Roe - Gordon Roe, Lewisville TX    70.36%
  1.36    2     2     2   Gilda Reynolds - Genie Nyer, Austin TX   58.23%
  1.02    3     3         Allan Kohm - Joseph Bindo, Austin TX     57.53%
  0.76    4     4     3   Janet Hawk - Barbara Risser, The
                          Hills TX                                 57.43%
  0.57    5     5         Judy Bagley, Point Venture TX;
                          Sanae Zaveloff, Austin TX                53.93%

Go to Recap
Go to Hand Records

Thursday Afternoon Stratified Open Pairs


27.0 Tables / Based on 35 Tables
          A     B     C   
  7.50    1               James La Fountain, Temple TX; Genie
                          Kaplan, Georgetown TX                    68.13%
  5.63    2               Louis Sachar - Jerry Bigler, Austin TX   66.60%
  4.22    3               George Pisk, Manchaca TX; Jim
                          Hilton, Austin TX                        64.21%
  3.16    4               Mike Miller, Temple TX; Anita
                          Cokins, Austin TX                        61.92%
  2.37    5               Mildred Breed - Alexander Labry,
                          Austin TX                                61.00%
  1.78    6               Mary Anne Laier, Round Rock TX;
                          Karen Snyder, Spicewood TX               59.32%
  3.80          1     1   James Hurst - James Glathar, Austin TX   58.82%
  2.85          2     2   Martha Norman - Sandy Potts, Austin TX   56.21%
  2.14          3         Inger Lise Eide, Horseshoe Bay TX;
                          Jeanette Hughes, Marble Falls TX         55.54%
  1.60          4         Ronald Francey, Corpus Christi TX;
                          Durward Mahon, Austin TX                 55.33%
  1.22          5     3   Dionne Green - Sandra Helton,
                          Austin TX                                54.60%
  1.34          6         Theda Cook, Austin TX; William
                          Charowhas, Marble Falls TX               54.49%
  0.92                4   Marilyn Holmes - Susan Lambert,
                          Georgetown TX                            53.69%
  0.69                5   Sue Olstad - Paul Olstad, Frisco CO      52.08%
  0.64                6   Eugene Jackson III - Matthew
                          Marino, Austin TX                        49.06%


Go to Section A Recap
Go to Section B Recap
Go to Hand Records


Thursday Afternoon 199er Pairs


 7.5 Tables
          D     E     F   
  1.71    1               Julie Valentine - Steven Hollahan,
                          Austin TX                                63.89%
  1.36    2     1     1   Gilda Reynolds - Genie Nyer, Austin TX   56.25%
  1.02    3     2         Fiona Schuurman - Barbara Werth,
                          Austin TX                                55.95%
  0.77    4     3     2   Paul Johnston - Keith Boden, Austin TX   54.37%
  0.60    5     4         Dennie Saul, Manor TX; Arthur
                          Widen, Round Rock TX                     54.17%

Go to Recap
Go to Hand Records

Thursday Evening Stratified Open Pairs


 11.5 Tables
          A     B     C   
  3.67    1               Jeff McKee, Dale TX; Pam LaShelle,
                          Round Rock TX                            68.18%
  2.75    2     1         Kalpana Sutaria - Swadesh Mahajan,
                          Austin TX                                63.23%
  2.06    3               William Chan - Molan Chan, Van
                          Buren ME                                 59.12%
  1.55    4               Carol McConnell - John McConnell,
                          Cedar Hill TX                            58.89%
  1.28    5               Louis Sachar - Jerry Bigler, Austin TX   58.50%
  0.87    6               Virgil Massey, Driftwood TX;
                          Charlene Sands, Pflugerville TX          55.42%
  1.79          2         Glynda Groves, Abilene TX; Coyita
                          Bowker, Santa Anna TX                    55.25%
  1.52          3     1   Mark Sanders - B J Sanders, Austin TX    54.63%
  1.14          4     2   Martha Norman, Austin TX; Ronald
                          Francey, Corpus Christi TX               53.10%
  0.86          5     3   Carol Kiehl, Jonestown TX; Esther
                          Ellis, Austin TX                         47.64%


Go to Recap
Go to Hand Records

Friday March 25, 2011

Friday KO Bracket 1

   4 Tables
  8.22     1   Thomas Clark, Austin TX; Ed Rawlinson, Helotes
               TX; Donna Swarthout - Dave Swarthout, San Antonio TX
  4.36     2   John Bromberg - Beth Bromberg, Dallas TX; Bryan
               Storey - Tomi FitzGerald, Frisco TX
Go to Recap

Friday KO Bracket 2

   7 Tables
  6.44     1   Donald Varvel - Eleanor Sherwyn, Corpus Christi
               TX; Brett Wunderlich, Austin TX; Shailesh Gupta,
               Alison Viejo CA
  3.41     2   Barbara Hollahan - Nancy Dean, Austin TX; Richard
               Frankeny - Diana Frankeny, Cedar Park TX
Go to Recap

Friday KO Bracket 3

   7 Tables
  4.73     1   Robert Mainord, Nederland TX; Patricia Bell,
               Silsbee TX; Janice Niederstadt - Martha Bookman,
               Beaumont TX
  2.51     2   Mark Heep, Round Rock TX; Liz Cooper - Terri
               O'Brien - Lucerne Bunch, Austin TX
Go to Recap

Friday KO Bracket 4

   8 Tables
  2.57     1   David Ticen, Victoria TX; Ronald Francey, Corpus
               Christi TX; Paul Johnston - Keith Boden, Austin TX
  1.36     2   Sharon MacMorran - Kenneth MacMorran - Elaine
               Bindo - Joseph Bindo, Austin TX
Go to Recap

Friday Morning Stratified Open Pairs


 26.0 Tables / Based on 34 Tables
          A     B     C   
  7.33    1     1         Malou Flato - Alexander Labry,
                          Austin TX                                63.07%
  5.50    2     2         Jewel Dahl - Dorothy Burns, Austin TX    61.36%
  4.12    3     3         Lee Ann Merrifield - Donna Lantz,
                          Austin TX                                59.47%
  3.09    4               Charlene Sands, Pflugerville TX;
                          Virgil Massey, Driftwood TX              58.90%
  2.32    5               Roger Chaplin - Margaret Chaplin,
                          St Neots United Kingdom                  58.52%
  2.17    6     4     1   Eugene Jackson III - Matthew
                          Marino, Austin TX                        58.14%
  1.63          5     2   Laura Delfeld, Austin TX; Thomas
                          Sopko, Georgetown TX                     57.20%
  1.41          6         Glorianne Perrizo - Edna Whitworth,
                          Austin TX                                56.82%
  1.22                3   Peggi Kenny - Harry Kenny, Marlin TX     54.17%
  0.92                4   Audrey Wilson - Dell Clark,
                          Lockhart TX                              53.98%
  0.81                5   R Patton Jr - Cam Patton, Lockhart TX    51.14%
Go to Section A Recap
Go to Section B Recap
Go to Hand Records

Friday Morning 199er Pairs

  8.0 Tables
          D     E     F   
  1.71    1     1         Wyn Coleman, Canyon Lake TX;
                          Richard Greenbauer, Seguin TX            61.31%
  1.28    2               Jane Collins - Geneva Berg,
                          Georgetown TX                            59.52%
  0.96    3               Robert Auvenshine - Kay Dierks,
                          Wimberley TX                             57.44%
  0.72    4               Paul Tallent - Donna Williams, Kyle TX   53.87%
  1.02    5     2     1   Donna Haddox - Pat Baitz, Austin TX      53.27%
  0.77          3     2   Barbara Rodriguez - Sally Disanza,
                          Austin TX                                52.68%
  0.57          4         Linda Banks, San Marcos TX; David
                          Garman, Austin TX                        51.49%

Go to Recap

Friday Afternoon Stratified Open Pairs

 32.5 Tables / Based on 46 Tables
          A     B     C   
  9.33    1               Tom Breed, Kingwood TX; Jack Lacy,
                          Lago Vista TX                            68.75%
  7.00    2               Janise Saul - Samuel Williams Jr,
                          San Antonio TX                           65.05%
  5.25    3               George Pisk, Manchaca TX; Stephen
                          Bruce, Austin TX                         64.58%
  3.94    4               Stephen Reichek, Houston TX; Chris
                          Compton, Dallas TX                       62.01%
  4.64    5     1         Malou Flato - Alexander Labry,
                          Austin TX                                61.91%
  2.21    6               Eddie Wold - Patti Mullendore,
                          Houston TX                               59.49%
  3.48          2         Diana Rogers - Stanley Bowen,
                          Austin TX                                58.56%
  2.61          3         Elaine Jordan - Robert Pflugbeil,
                          Austin TX                                55.32%
  1.96          4         Ralph Simon - Janis Rush, Austin TX      53.94%
  1.47          5         Jewel Dahl - Dorothy Burns, Austin TX    53.70%
  1.10          6         Greg Schepens - Terry Richardson,
                          Austin TX                                53.30%
  1.95                1   Peggi Kenny - Harry Kenny, Marlin TX     52.33%
  1.28               2/3  Martha Norman - Sandy Potts, Austin TX   52.08%
  1.28               2/3  Dionne Green - Sandra Helton,
                          Austin TX                                52.08%
  0.82                4   Marilyn Holmes, Georgetown TX;
                          Patricia Berry, Austin TX                51.39%
  0.65                5   Marie Hahn - Janet Lavoncher,
                          Georgetown TX                            50.20%

Go to Section A Recap
Go to Section B Recap
Go to Section D Recap
Go to Hand Records

Friday Afternoon 199er Pairs

 13.0 Tables
          D     E     F   
  2.19    1     1         Richard Greenbauer, Seguin TX; Wyn
                          Coleman, Canyon Lake TX                  64.20%
  1.64    2               Julie Valentine - Steven Hollahan,
                          Austin TX                                62.12%
  1.34    3     2         Judy Bagley, Point Venture TX;
                          Sanae Zaveloff, Austin TX                61.93%
  1.13    4     3     1   Gilda Reynolds - Nancy Ring, Austin TX   59.28%
  0.69    5               Thomas Martinsen - Linda Martinsen,
                          Bellaire TX                              58.14%
  0.76    6     4         Fiona Schuurman - Barbara Werth,
                          Austin TX                                57.20%
  0.85          5     2   Tod Pontius - Nell Dale, Austin TX       53.22%
  0.64          6     3   Donna Haddox - Pat Baitz, Austin TX      52.46%
  0.48                4   Janet Hawk - Barbara Risser, The
                          Hills TX                                 51.52%

Go to Recap

Friday Evening Stratified Open Pairs

 18.5 Tables
          A     B     C   
  4.83    1               Chris Compton, Dallas TX; Stephen
                          Reichek, Houston TX                      66.51%
  3.62    2     1         Kalpana Sutaria - Swadesh Mahajan,
                          Austin TX                                64.26%
  2.72    3     2         Lee Stokes Hilton - Jim Hilton,
                          Austin TX                                62.18%
  2.04    4               Tom Breed, Kingwood TX; Jack Lacy,
                          Lago Vista TX                            62.02%
  2.42    5               Charlene Sands, Pflugerville TX;
                          Virgil Massey, Driftwood TX              59.46%
  1.97    6     3         Becky Mosely, San Antonio TX; Gayle
                          Moyers, Austin TX                        57.64%
  1.48          4         Vivian Thompson, Austin TX; Jan
                          McLaurin, Cedar Park TX                  56.42%
  1.11          5         John Taylor, Lago Vista TX; Sue
                          Gerard, Mexico Mexico                    55.55%
  0.83          6         Ralph Simon - Janis Rush, Austin TX      54.69%
  1.84                1   Tod Pontius - Nell Dale, Austin TX       51.92%
  1.38                2   Don Sikes - Beth Sikes, Lubbock TX       50.32%
  1.04                3   Marilyn Hughes, La Porte TX;
                          Johnell McKee, Friendswood TX            48.44%
  0.78                4   Mary Bracken, Canyon Lake TX; Evvie
                          Gilbert, Seabrook TX                     48.40%
  0.64                5   Allan Kohm - Marcia Kohm, Austin TX      48.24%

Go to Recap
Go to Hand Record


Saturday March 26, 2011

Saturday KO Bracket 1

   7 Tables
 12.42     1   Gary King, Houston TX; Carolyne Fox, Manvel TX;
               Robert Whitcher - Mitch Towner, Austin TX
  6.58     2   Beth Bromberg - John Bromberg, Dallas TX; Tomi
               FitzGerald - Bryan Storey, Frisco TX
Go to Recap

Saturday KO Bracket 2

   7 Tables
  6.96     1   Edwin Zwald - Joseph Wald, Houston TX; Lily Andre
               - James Andre, Sugar Land TX
  3.69     2   Glynda Groves, Abilene TX; Linda Griffith -
               Raymond Borrego, Austin TX; Coyita Bowker, Santa
               Anna TX
Go to Recap

Saturday KO Bracket 3

   6 Tables
  4.11     1   Martha Norman - Sandy Potts - Liz Cooper, Austin
               TX; Mark Heep, Round Rock TX
  2.18     2   Harry Ingham, San Marcos TX; Lucerne Bunch -
               Terri O'Brien - C Fred Moore, Austin TX
Go to Recap

Saturday KO Bracket 4

   7 Tables
  2.93     1   David Ticen, Victoria TX; Ronald Francey, Corpus
               Christi TX; Keith Boden - Paul Johnston, Austin TX
  1.55     2   Anne Gorry - Suzie Wilson - Mary Watters - Margot
               Cater, Houston TX
Go to Recap

Saturday Morning Stratified Open Pairs

 18.5 Tables / Based on 29 Tables
          A     B     C   
  6.50    1               Stephen Bruce, Austin TX; C Bell,
                          Dallas TX                                67.82%
  4.88    2               Paul Tobias - Louis Sachar, Austin TX    67.09%
  3.66    3               James La Fountain, Temple TX; Jon
                          Richard Ware, New Braunfels TX           65.06%
  2.74    4               Mike Miller, Temple TX; Janet
                          Clark, Austin TX                         58.80%
  2.06    5               Jeff McKee, Dale TX; Paul Kelley
                          Jr, Austin TX                            58.10%
  1.54    6               Pam LaShelle, Round Rock TX; Janis
                          Rush, Austin TX                          57.48%
  2.95          1         Kathy McCabe - Jennifer Stocker,
                          Austin TX                                56.25%
  2.21          2         Jerry Jungmichel - Edna Whitworth,
                          Austin TX                                52.13%
  1.73          3     1   Toni Hurlbut - Alberta Birk, Mason TX    51.74%
  1.24          4         Flora Pettit, Austin TX; Betty
                          Paterson, Louisville KY                  50.04%
  1.30          5     2   Gaye Campbell-Baker, Seabrook TX;
                          James Hurst, Austin TX                   49.07%
  0.97          6     3   James Glathar - Robert Foster,
                          Austin TX                                48.50%
  0.74                4   Brett Wunderlich, Austin TX;
                          Shailesh Gupta, Alison Viejo CA          48.38%


Go to Section A Recap
Go to Section B Recap
Go to Hand Record


Saturday Morning 199er Pairs

  9.5 Tables
          A     B     C   
  1.90    1               Julie Valentine - Steven Hollahan,
                          Austin TX                                70.04%
  1.53    2     1         Denise Groman - Barbara Werth,
                          Austin TX                                63.10%
  1.15    3     2     1   Barbara Rodriguez - Sally Disanza,
                          Austin TX                                57.14%
  0.86    4     3         Mark Weimer - Rachell Jackson,
                          Austin TX                                55.30%
  0.60    5               Thomas Martinsen - Linda Martinsen,
                          Bellaire TX                              55.01%
  0.65    6     4         Elizabeth Ling - Lucy Adcock,
                          Austin TX                                53.42%
  0.48          5         Arthur Roberts - Charles Eanes,
                          Austin TX                                53.35%
  0.79                2   Ronald Mason, Elgin TX; Linda
                          Banks, San Marcos TX                     45.33%
  0.59                3   Mary Ellen McIntyre - Jan Ills,
                          Austin TX                                44.49%


Go to Recap

Saturday Afternoon Stratified Open Pairs

 27.5 Tables / Based on 38 Tables
          A     B     C   
  8.00    1               Jerry Bigler - Thomas Clark, Austin TX   68.98%
  6.00    2               Ellen Hessel - Ira Hessel, San
                          Antonio TX                               66.09%
  4.50    3               Eddie Wold - Hallie Eads, Houston TX     64.81%
  3.38    4               James La Fountain, Temple TX; Jon
                          Richard Ware, New Braunfels TX           64.75%
  2.53    5               Karen Snyder, Spicewood TX; Pat
                          McMullin, Houston TX                     63.43%
  1.90    6               Thomas Corlett - Ethel Corlett,
                          Waco TX                                  61.81%
  3.80          1         Inger Lise Eide, Horseshoe Bay TX;
                          Jeanette Hughes, Marble Falls TX         59.72%
  2.85          2         Kalpana Sutaria - Swadesh Mahajan,
                          Austin TX                                59.03%
  2.14          3         Jerry Jungmichel - Edna Whitworth,
                          Austin TX                                55.32%
  1.60          4         Brian Bankler - Fran Vanecko, San
                          Antonio TX                               55.14%
  1.95         5/6    1   Marilyn Hughes, La Porte TX; Evvie
                          Gilbert, Seabrook TX                     53.01%
  1.12         5/6        Elaine Jordan - Robert Pflugbeil,
                          Austin TX                                53.01%
  1.46                2   Brett Wunderlich, Austin TX;
                          Shailesh Gupta, Alison Viejo CA          51.85%
  1.10                3   James Hurst, Austin TX; Gaye
                          Campbell-Baker, Seabrook TX              50.95%
  0.82                4   Robert Mainord, Nederland TX;
                          Patricia Bell, Silsbee TX                48.82%
  0.62                5   David Warner, Austin TX; Larry
                          Smith, Delmar NY                         48.38%

Go to Section A Recap
Go to Section B Recap
Go to Section D Recap
Go to Hand Record


Saturday Afternoon 199er Pairs

 10.0 Tables
          D     E     F   
  1.90    1     1         Denise Groman - Barbara Werth,
                          Austin TX                                67.26%
  1.43    2               Rhonda Bryant - Kyle Lueders,
                          Houston TX                               63.10%
  1.22    3     2     1   Bruce Mansbridge - Gary Marquart,
                          Austin TX                                57.14%
  0.91    4     3     2   Gilda Reynolds - Nancy Ring, Austin TX   56.25%
  0.60    5               Thomas Martinsen - Linda Martinsen,
                          Bellaire TX                              55.65%
  0.68    6     4         Mark Weimer - Rachell Jackson,
                          Austin TX                                55.36%
  0.64          5     3   Gloria Bennett - Vickie Reeves,
                          Lakeway TX                               54.46%
  0.48                4   Kathy Marshall - Sajida Baqai,
                          Austin TX                                48.51%

Go to Recap

Saturday Evening Stratified Open Pairs

 12.5 Tables
          A     B     C   
  3.83    1               Charlene Sands, Pflugerville TX;
                          Virgil Massey, Driftwood TX              61.89%
  2.87    2               Ira Hessel - Ellen Hessel, San
                          Antonio TX                               60.60%
  2.15    3               Thomas Corlett - Ethel Corlett,
                          Waco TX                                  60.42%
  2.67    4     1     1   Ankur Rathi, Fort Worth TX;
                          Shailesh Gupta, Alison Viejo CA          60.04%
  2.00    5     2         Thomas Trudeau, San Antonio TX; Jim
                          Harp, Dallas TX                          59.09%
  0.96    6               Donna Swarthout - Dave Swarthout,
                          San Antonio TX                           57.69%
  1.50          3         Flora Pettit, Austin TX; Betty
                          Paterson, Louisville KY                  55.42%
  1.30          4     2   Tod Pontius - Anita Albert, Austin TX    53.15%
  0.89          5         William Charowhas, Marble Falls TX;
                          Theda Cook, Austin TX                    52.84%
  0.97                3   Anant Rathi, Austin TX; Glen Perry,
                          Averill Park NY                          51.92%
  0.73                4   Genie Nyer - Loren Nyer, Austin TX       46.85%

Go to Recap
Go to Hand Record


Sunday March 27, 2011

Sunday Stratified Swiss Teams A/X

  
 25 Tables / Based on 59 Tables
          A     X   
 17.25    1         Gary Powell - Marcia Powell, Austin TX;
                    Charlene Sands, Pflugerville TX; Virgil
                    Massey, Driftwood TX                          136.00
 11.32   2/3        Donna Swarthout - Dave Swarthout - Gary
                    Anziani, San Antonio TX; Ed Rawlinson,
                    Helotes TX                                    131.00
 11.32   2/3        Mike Miller, Temple TX; Pam LaShelle,
                    Round Rock TX; Kalpana Sutaria - Swadesh
                    Mahajan, Austin TX                            131.00
  7.28    4         Kenneth Schutze - Jim Hilton - Stephen
                    Bruce, Austin TX; George Pisk, Manchaca TX    124.00
  9.28    5     1   Ralph Simon - Linda Anthony - Janis
                    Rush, Austin TX; Mary Anne Laier, Round
                    Rock TX                                       116.00
  4.93    6         Gary King, Houston TX; Carolyne Fox,
                    Manvel TX; Janet Clark - Thomas Clark,
                    Austin TX                                     115.00
  4.31    7         Louis Sachar - Elizabeth Tobias - Paul
                    Tobias, Austin TX; Marilou Powell, Round
                    Rock TX                                       111.00
  6.96    8     2   George Watkins - Mitch Towner - Robert
                    Whitcher - Robert Donathan, Austin TX         110.00
  3.45    9         James La Fountain, Temple TX; Jon
                    Richard Ware, New Braunfels TX; Terry
                    Riely - Carolyn Riely, San Antonio TX         108.00
  5.22          3   Henry Caspar, Katy TX; Terry Richardson,
                    Austin TX; Bill Riley - Nancy Riley,
                    Kingwood TX                                    94.00
  3.92          4   Eleanor Sherwyn - Donald Varvel - Ronald
                    Francey, Corpus Christi TX; David Ticen,
                    Victoria TX                                    93.00
  3.09          5   Ankur Rathi, Fort Worth TX; Glen Perry,
                    Averill Park NY; Anant Rathi, Austin TX;
                    Shailesh Gupta, Alison Viejo CA                92.00


Go to Recap

Sunday Stratified Swiss Teams BCD

 34 Tables
          B     C     D   
  8.84    1               Diana Rogers - Jennifer Stocker -
                          Sandra Helton - Jewel Dahl, Austin TX   139.00
  6.63    2     1         Dianne Ebert - Gloria Wilson -
                          Mark Miller - Carol Nelson, Austin TX   135.00
  4.97    3               Mark Craig - Sharon Hoger -
                          Phillip Jaeger, Austin TX; Thomas
                          Hackenberg, Round Rock TX               131.00
  4.11    4     2     1   Julie Valentine - Steven Hollahan
                          - Bill Kalmbach - Anita Albert,
                          Austin TX                               127.00
  2.95    5               Olivia Brown - Kathy Sinkin-Amor,
                          San Antonio TX; Elaine Jordan -
                          Robert Pflugbeil, Austin TX             125.00
  2.53    6               Joe Nance, Bryan TX; Ila Bates -
                          Trudi Lamendola, Waco TX; Joyce
                          Cooper, Austin TX                       120.00
  2.21    7               Stephen Olson, Temple TX; Linda
                          Martinsen - Thomas Martinsen,
                          Bellaire TX; Pamela Thaut, Tucson AZ    116.00
  1.96    8               Michael Harris - Laura Delfeld -
                          Gayle Moyers, Austin TX; Becky
                          Mosely, San Antonio TX                  109.00
  1.77    9               Larry Franz - Jackie Franz - Nancy
                          Pinkerton - Barbara Worley,
                          Georgetown TX                           107.00
  1.61   10               Vivian Thompson - Kyong Shuey -
                          Theda Cook, Austin TX; Jan
                          McLaurin, Cedar Park TX                 106.00
  3.08          3         Martha Norman - Sandy Potts - Liz
                          Cooper, Austin TX; Mark Heep,
                          Round Rock TX                           102.00
  2.31          4         Tod Pontius - David Warner, Austin
                          TX; Linda Banks, San Marcos TX;
                          Catherine Supple, Seguin TX              98.00
  1.83          5         Mark Sanders - B J Sanders -
                          Kathleen Adams, Austin TX; James
                          Brown, Georgetown TX                     97.00
  1.57          6         Helene Hennelly - Ginger Lake -
                          Stan Kurtzer, Austin TX; Doreen
                          Harris, Palm Desert CA                   91.00
  2.72                2   Patricia Berry - Paul Johnston -
                          Keith Boden, Austin TX; Marilyn
                          Holmes, Georgetown TX                    88.00
  2.04                3   Judy Bagley, Point Venture TX;
                          Mark Weimer - Sanae Zaveloff -
                          Rachell Jackson, Austin TX               87.00
  1.53                4   Robert Burton - Dolline Burton -
                          Tom Banet - Gail Banet, Georgetown TX    86.00


Go to Recap

Masterpoint List

Check ACBL "Tournament" Site...Masterpoint list will be there when the results are there.